tapicerka w samochodzie

Pytania i odpowiedzi

Co to jest auto detailing?

ikona arrow down

Auto detailing, inaczej car valeting, jest to zoptymalizowany proces kompleksowego czyszczenia, renowacji i konserwacji pojazdu samochodowego lub jego elementów, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz. Car Detailing podnosi walory estetyczne i użytkowe pojazdu, przedłuża jego żywotność, zwiększa wartość rynkową auta – ułatwia jego odsprzedaż. Zawiera on odnowienie wszystkich elementów pojazdu, tak aby przywrócić auto do stanu zbliżonego do fabrycznego.

Jak wygląda auto detailing?

ikona arrow down

Najważniejszym krokiem w tym swoistym SPA dla auta jest mycie i czyszczenie samochodu.  Mycie usuwa luźne zabrudzenia takie jak kurz i lekkie zabrudzenia drogowe. Z kolei czyszczenie, czy przygotowanie powierzchni, usuwa zespojone z lakierem zabrudzenia, jak i jego drobne wady:  plamy, odbarwienia czy oksydację.

Jeżeli lakier ma pierwsze oznaki zużycia, to należy przeprowadzić mycie wstępne, chemicznie pozbyć się luźnych osadów, usunąć smołę i resztki asfaltu.  W tym celu stosuje się glinki – preparaty do usuwania smoły i zanieczyszczeń metalicznych.  

Kolejnym krokiem jest polerowanie, często mylone z woskowaniem. Polerowanie ma na  celu fizyczne usunięcie z lakieru wad po kwaśnym deszczu, rys, oksydacji, czy plam.  Stosuje się odpowiednie gąbki i pasty polerskie w zależności od stopnia zniszczenia powłoki. Natomiast woskowanie ma za zadanie chronić lakier przed czynnikami środowiska zewnętrznego poprzez nałożenie wosków, polimerów, żywic i silikonów. Poza ochroną, wspomaga to efekt WOW! polerowania.  Tworzy blask, pogłębia i wzbogaca kolor, szczególnie ciemnych lakierów.

Czy mycie silnika samochodowego jest bezpieczne?

ikona arrow down

Jeżeli ta czynność przeprowadzana jest przez profesjonalistów, to zdecydowanie tak!  W Girls Do it Better Detailing w Giżycku oferujemy mycie silnika przy użyciu specjalistycznych środków i urządzeń.

Zaczynamy od sumiennego oczyszczenia górnej pokrywy z wszelkich liści, pajęczyn i odkurzenia wszystkich zakamarków.  Zabezpieczamy elementy elektryczne i elektroniczne. Następnie bezpiecznie usuwamy wszelkie zabrudzenia przy pomocy maszyny parowej.  Na koniec aplikujemy specjalną odżywkę, która poprawia wygląd silnika i jest jednocześnie odporna na wysokie temperatury.

Jak często prać i czyścić tapicerkę?

ikona arrow down

Czyste wnętrze samochodu to nie tylko przyjemność dla oczu, ale też i dbałość o nasze zdrowie podczas eksploatowania auta.  Zalecamy wykonanie usługi detailingu wnętrza 1 - 2 razy w roku.  Po profesjonalnie wykonanej usłudze i zabezpieczeniu powierzchni tapicerki wydłuży się czas ochrony wnętrza przed przyszłymi zabrudzeniami.  

Radzimy także zabezpieczyć nowy samochód i jego tapicerkę materiałową i skórzaną, aby zachowała idealny wygląd na dłużej.

Ceramiczna ochrona tapicerki, co daje i czym tak naprawdę jest?

ikona arrow down

Jest to nanocząsteczkowa sieć ceramiczna, która pozawala skórze swobodnie oddychać, a jednocześnie chroni ją przed promieniowaniem UV, nie pozwalając na blaknięcie.  Dodatkowo odnawia kolory i przywraca im pierwotny blask.  Przy matowej tapicerce, matowe wykończenie zostaje nienaruszone.  Jest to bardzo trwałe rozwiązanie, gdyż powłoka ceramiczna może utrzymywać się nawet do 12 miesięcy.  Bardzo dobrze odpycha brud, dzięki czemu powierzchnia jest łatwa do czyszczenia.  Jest również odporna na wodę, więc nie dopuszcza, aby skóra chłonęła ciecz.
Dostępna jest również ceramiczna ochrona tapicerki materiałowej. Tekstylne tapicerki zabezpieczamy odpowiednio dopasowanym  impregnatem na bazie powłoki ceramicznej.  Po zastosowaniu preparatu obicia foteli z tekstyliów stają się odporne na wodę i zabrudzenia.  Cząsteczki ceramiczne wręcz odpychają brud i ten efekt utrzymuje się przez dłuższy czas.

Jak wygląda naprawa i regeneracja tapicerki skórzanej?

ikona arrow down

Nawet najlepsza jakościowo skóra, narażona na tarcie, zużywa się z biegiem lat i przestaje efektownie wyglądać.  Można ten proces znacznie opóźnić poprzez pielęgnację skórzanych powierzchni, lecz kiedy zauważymy, że barwnik na skórze zaczyna się wycierać, to jest już najwyższy czas na renowację poszycie skórzanego.  Jeżeli wykonamy ją zbyt późno, to może powstać defekt poszycia skutkujący trwałym uszkodzeniem tapicerki. Proces renowacji poszycia skórzanego polega na przywróceniu skórze pierwotnego wyglądu.  Po odpowiednim przygotowaniu powierzchni i dobraniu koloru, aplikowany jest lakier zabezpieczający o odpowiednim stopniu połysku. Każdy przypadek jest indywidualnie diagnozowany i koszt renowacji i szczegóły procesu będą omawiane zanim przystąpimy do naprawy.  Unikamy wszelkich szpachli, które tak naprawdę nie są zbyt trwałe i często nie przynoszą zadowalających efektów.  Dobieramy odcień i lakierujemy skórę. Po takim zabiegu zabezpieczamy lakierem ochronnym skórzaną powierzchnię, a po 8 godzinach impregnujemy poszycie, dzięki czemu powierzchnia będzie gotowa do użycia.

Skóra w samochodzie wymaga regularnej pielęgnacji.   Przy bardzo jasnych/porcelanowych kolorach skór polecamy wykonywać zabieg nawet raz w miesiącu.  Zabieg powinien być przeprowadzony z wykorzystaniem tylko dedykowanych produktów.  Zarówno technika pielęgnacji, jak i jakość użytych produktów będzie miała wpływ na trwałość tapicerki.

Czy usuwanie rys z lakieru jest bezpieczne?

ikona arrow down

Tak,  ale pod warunkiem, że będzie przeprowadzone przez profesjonalistów.  Własnoręczne polerowanie lakieru samochodowego może spowodować więcej problemów i wymagać później zaawansowanej renowacji.  Tanie pasty polerskie, amatorskie szlifierki oscylacyjne, czy nawet brudne ścierki potrafią spowodować katastrofę.  Lepiej powierzyć tak delikatne naprawy profesjonalistom.  Zapraszamy do nas do Girls do it better detailing w Giżycku!

Jak długo utrzyma się efekt polerowania lakieru?

ikona arrow down

Pod warunkiem, że będziemy prawidłowo i troskliwie eksploatować auto i prawidłowo je myć, to polerowana i błyszcząca karoseria będzie cieszyć nas swoim wyglądem od 3 do 6 miesięcy.  Nie zachwyca, prawda?  Dlatego proponujemy zabezpieczenie każdej polerowanej karoserii powłokami ceramicznymi, co znacząco wydłuży czas połysku lakieru o co najmniej 3 lata.

Co to jest PDR?

ikona arrow down

PDR to inaczej Paintless Dent Repair, czyli usuwanie wgnieceń bez lakierowania.  Metoda ta polega na wyciąganiu lub wypychaniu niewielkich wgnieceń za pomocą przeznaczonych do tego narzędzi.

Ile czasu zajmuje PDR?

ikona arrow down

Ile czasu zajmuje naprawa wgnieceń metodą PDR? Niektóre wgniecenia, do których jest łatwy dostęp, mogą zostać naprawione nawet w 5 minut. Większe wgniecenia parkingowe to kwestia godziny. Bardziej skomplikowane i głębsze uszkodzenia mogą zająć nawet cały dzień. Bardzo rzadko zdarza się, gdy naprawa zajmuje nam kilka dni –  np. po dotkliwym gradobiciu.

Czy jest sens nakładać wosk na powłoce ceramicznej?

ikona arrow down

Aplikowanie wosku na powłoce ceramicznej mija się z celem, ponieważ wosk pogorszy tylko efekt nabłyszczenia i hydrofobowe właściwości powłoki.  Lepiej unikać wtedy wosku, oszczędzimy czas i pieniądze.